Efektywność pompy ciepła

Posted by on Kwi 13, 2017 in budowa, dom | 0 comments

Zgodnie z prawami fizyki, efektywność pompy ciepła nie może przekroczyć granic wyznaczonych przez różnicę temperatur, jaka jest do pokonania. Dla każdej temperatury źródła ciepła i temperatury wody w obwodzie grzewczym da się wyznaczyć efektywność (COP), rozumianą jako stosunek otrzymanej energii grzewczej do zużytej energii elektrycznej. W tym celu należy obliczyć różnicę temperatur i na wykresie odczytać współczynnik efektywności.

Niestety, w praktyce nie da się uzyskać takich efektów, gdyż wyliczony parametr odnosi się do „gołej” pompy ciepła. Prawdziwy współczynnik efektywności jest zawsze mniejszy, ponieważ energia elektryczna zużywana jest nie tylko przez samą pompę ciepła. Spora jej ilość zużywana jest także przez pompy obiegowe, które wymuszają przepływ w dolnym źródle, obwodach centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Oczywiście każda pompa ciepła oprócz efektywności energetycznej ma swój współczynnik efektywności chłodniczej, który wyraża stosunek mocy chłodniczej do włożonej mocy elektrycznej. Zgodnie z rysunkiem 1.6 pompa ciepła o współczynniku efektywności energetycznej 5 będzie miała współczynnik efektywności chłodniczej 4, bowiem moc chłodnicza (ze źródła ciepła) wynosi 12 kW, a włożona moc elektryczna 3 kW (12 kW : 3 kW = 4). Dobrze jest więc dokładnie sprawdzić, o którym współczynniku jest mowa.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *